Velký speciál o opalování: Bronzová pokožka snadno a zdravě!

Vydal Iveta Jakubov | Publikováno 16.06.2017

zdroj: archiv firem

Kdo by nechtěl krásnou bronzově opálenou pokožku? Víme, jak jí docílit, aniž by trpěla: stačí se řídit několika prostými radami. Buďte krásné a sexy po celé léto!

Ačkoliv se během té letošní, nezvykle dlouhé, zimy mohlo zdát, že jsou slunečné dny v nedohlednu, nakonec jste se přece jen dočkali a už pár týdnů se můžete slastně rozvalovat na slunci. Než však paprskům nastavíte své dlouhou zimou vybledlé tělo i tvář, pojďte si s námi připomenout základní pravidla, na která byste při opalování neměli zapomínat. Díky těmto pravidlům bude slunce vaším nejlepším přítelem i v těch nejteplejších dnech roku.

UVA, UVB, SPF – tajemství zkratek odhaleno

Sluneční paprsky na zem přinášejí nejen světlo, ale i infračervené a ultrafialové záření UVA a UVB. Přibližně 95 % ultrafialového záření je tvořeno UVA, jež má za důsledek pigmentaci pokožky, proniká do jejích hlubokých vrstev a zapříčiňuje stárnutí pleti, ztrátu elasticity a vrásky. Zbylých 5 % tvoří UVB záření, jemuž vděčíte za spálení a zčervenání kůže. Každý krém na opalování je určen hodnotou SPF, Sun Protection Factor. Na výši SPF závisí, jak dlouho může být člověk na slunci bez toho, aniž by se spálil, přičemž si můžete tento čas jednoduše vypočítat. Zvolíte-li krém s SPF 15 a běžně se na slunci bez opalovacího přípravku spálíte za cca 20 minut, jednoduše vynásobte 15x20 = 300 minut, během nichž byste měli být před spálením chráněni. 

Mějte však na mysli i to, že většinou používáte zhruba polovinu doporučeného množství opalovacího přípravku, proto je lepší ochrannou vrstvu každé 3 hodiny obnovit. Pamatujte i na to, že krémy nebývají odolné vůči otěru, pocení a mnohé z nich nevydrží ani při intenzivnějším pobytu ve vodě.

Který krém vybrat?

Při koupi opalovacího krému si všímejte, zda nabízí ochranu proti UVA i UVB. Hodnota SPF totiž primárně zajišťuje ochranu proti paprskům UVB. Podle současných norem však musí být ochrana proti UVA paprskům alespoň třetinová v poměru k té proti UVB. Pokud váháte mezi různými hodnotami SPF, uklidníme vás: mezi jednotlivými faktory totiž zas až tak velký rozdíl není. Krém s SPF 15 zachytí 93 % UV záření, SPF 30 zabrání 97 % a SPF 50 vám zaručí ochranu před 98 % UV záření. V současné době neexistuje krém s větším ochranným faktorem, než je 50, narazíte-li na nějaký takový, nekupujte jej, je to pouze reklamní trik. 

Opalovací krémy mohou fungovat na bázi chemických či minerálních filtrů. Ve většině krémů najdete filtry chemické, ty minerální obsahují minerální pigmenty, jež odrážejí sluneční záření, nevstřebávají se do kůže, a tak nevyvolávají alergické reakce. Dalším jejich pozitivem je, že fungují okamžitě po nanesení.  

Pokud se bojíte, že se s vyšším faktorem neopálíte, nemusíte mít strach – sice to půjde trochu pomaleji, ale odměnou vám bude zdravá a mladistvě vyhlížející pokožka. Vaše kůže si totiž pamatuje každou spáleninu, kterou jí slunce uštědří, a stárne tak mnohem rychleji. Jestli toužíte po rychlém opálení, zvolte raději samoopalovací přípravky nebo nástřiky.

Na obličej 

Obecně platí, že krémem s ochranným faktorem byste se měli mazat celý rok, neboť slunce působí na vaši pokožku v každém ročním období, přestože se může zdát, že s příchodem podzimu jeho síla slábne. Především pokožka obličeje a partie jako nos a čelo jsou na spáleniny velice náchylné. Používejte proto opalovací krémy určené přímo na tvář.  

   

Krém Nivea podporuje zhnědnutí, přípravek Yves Rocher zase zabraňuje předčasnému stárnutí. Na foto (zleva): Nivea Sun Protect & Bronze Face Cream 30, info o ceně v obchodě, Yves Rocher Solaire Anti-Aging Care 50+ 599 Kč; archiv firem

      

Citlivou pokožku obličeje skvěle ochrání řada Sensitive Advanced od Garnier, Syncare tónující krém vaši pleť barevně sjednotí. Na foto (zleva): Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced On The Go SPF 50+ 315 Kč, Syncare Zinci SUN lehce tónující  SPF 50, 360 Kč; archiv firem 

Na tělo

Na výběr máte mléka, gely, lehčí emulze, klasické i suché oleje, které se lépe vstřebávají a tolik nemastí. To, zda zvolíte tubu, pumpičku či sprej už záleží jen na vašich preferencích. 

      

Kvalitní krémy se rychle vstřebávají a nezanechávají skvrny na oblečení. Na foto (zleva): Yves Rocher Solaire Comfort Lotion 50+ 539 Kč, Bioderma Photoderm Bronz Sprej SPF 30, 569 Kč; archiv firem     

     

Krém od Garnier dodá vaší pokožce třpytivý lesk, takže bude svůdná a sexy, pro sportovkyně tu je zas sprej, který odolá pocení. Na foto (zleva): Garnier Ambre Solaire Golden Protect Shimmering Protection Lotion High 30, 263 Kč, Garnier Ambre Solaire UV Sport SPF 30, info o ceně v obchodě; archiv firem

 
   
Je vám příjemnější olej? Pak sáhněte po takovém, který aktivuje, zintenzivňuje a dlouhodobě prodlužuje opálení. Na foto (zleva): Nivea Sun Protect & Bronze Tan Activating Protecting Oil SPF 30, info o ceně v obchodě, Yves Rocher Solaire Beautifying Oil SPF 15 539 Kč; archiv firem

Po opalování

Během slunění dostává vaše pokožka zabrat, proto ji nezapomeňte po opalování pořádně ošetřit. Omyjte ji od písku a zbytků opalovacího krému, jemně osušte lehkým poklepáváním ručníkem a dopřejte jí štědrou vrstvu krému po opalování, třeba s vitaminem E, který podrážděnou pokožku uklidní. 
  
  
Dopřejte tělu i tváři pořádnou dávku zklidňujícího krému po opalování. Na foto (zleva): Photoderm After Sun (500 ml) 359 Kč, Yves Rocher Beautifying Anti-Aging Care 539 Kč; archiv firem

5.00 1
Hodnocení článku

Související články